AMÉLIA Z MONTMARTRU

Film plný pestrých farieb, poézie, humoru a najmä lásky o čašníčke z Montmartru, ktorá sa rozhodne konať dobro, ktorému nie je možné odolať. Kultový liek na zlú náladu po dvadsiatich rokoch znovu v kinách.

  1. augusta 1997 o 4. hodine ráno dostala Amélia nápad. Musí za každú cenu nájsť dávneho majiteľa škatuľky spomienok, ktorú náhodou našla vo svojom byte, a poklad mu vrátiť. Ak to ocení, je rozhodnuté. Amélia začne zasahovať iným ľuďom do života. Ak nie, tak nič. Kultovú romantickú komédiu o nesmelej Parížanke s láskavým srdcom milujú vďaka jej hravosti a pôvabu milióny divákov po celom svete. Film o drobných, ale o to dôležitejších radostiach, ktorý získal množstvo prestížnych filmových ocenení, ani po 20 rokoch od premiéry nestratil nič zo svojho šarmu a vracia sa do slovenských kín.
    Biografia režiséra
    Jean-Pierre Jeunet (3. 9. 1953, Roanne, Francúzsko) – k filmovej tvorbe sa dostal cez lásku k animovaným filmom a komiksom. Rozhodujúcim momentom bolo jeho stretnutie s výtvarníkom Marcom Carom na festivale animovaných filmov v Annecy.
    Spolupracovali spolu až do Votrelca: Vzkriesenie. Jeunetov celovečerný debut Delikatesy (1991) o mäsiarovi, ktorý svojráznym spôsobom rieši nedostatok surovín, mal úspech u divákov aj kritikov. Rovnako ako nasledujúce Mesto stratených detí (1995) o bláznivom vedcovi, ktorý kradol deťom ich sny. Po štvrtom pokračovaní votreleckej série Votrelec: Vzkriesenie (1997) sa Jeunet vrátil do Francúzska, aby nakrútil divákmi milovanú Améliu z Montmartru (2001). Nasledovali ľúbostný príbeh z 1. svetovej vojny Príliš dlhé zásnuby (2004), kriminálna komédia Galimatiáš (2009), príbeh 10-ročného génia z Montany Extravagantná cesta mladého a úžasného T. S. Spiveta (2015) a tohtoročná novinka BigBug (2022) – sci-fi komédia z roku 2045, ktorá je dostupná na Netflixe.
    Filmy
    1991: Delikatesy (Delicatessen), 1995: Mesto stratených detí (La Cité des enfants perdus), 1997: Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection), 2001: Amélia z Montmartru (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain), 2004: Príliš dlhé zásnuby (Un long dimanche de fiançaille), 2009: Galimatiáš (Mic Macs à Tire-Larigot), 2013: L’Extravagant voyage du jeune et prodigieux T. S. Spivet (Extravagantná cesta mladého a úžasného T. S. Spiveta), 2015: Casanova (TV film), 2022: BigBug.
    Vybrané ocenenia
    2001: Krištáľový glóbus – MFF Karlovy Vary; Cena divákov – MFF Chicago; európsky film, režisér, kameraman a Cena divákov pre najlepšieho európskeho režiséra – Európske filmové ceny; 2002: najlepší film, réžia, pôvodná hudba, výprava (Aline Bonetto) – francúzske filmové ceny César; najlepší pôvodný scenár a najlepšía výprava (Aline Bonetto) – Ceny BAFTA; nominácie na Oscara za najlepší scenár, výpravu/dekorácie (Aline Bonetto, Marie-Laure Valla), kameru, zvuk (Vincent Arnardi, Guillaume Leriche, Jean Umansky) a najlepší cudzojazyčný film; najlepší zahraničný film – Český lev.
    Z rozhovoru s režisérom
    Odkiaľ prišiel nápad na príbeh o dievčati, ktoré „dáva do poriadku cudzie životy“? Je to trošku komplikovanejšie. V Amélii je asi päť alebo šesť námetov na celé filmy. Celé mesiace som tápal v tom, ako tie malé príbehy prepojiť, a už som z toho začínalbyť zúfalý. A potom – neviem, ako sa to vlastne stalo – mi ako dar z nebies do príbehu vpadla Amélia a všetko som zrazu videl úplne jasne. Nikdy predtým sa mi tak ľahko nepísalo. (Elizabeth Cornerová: „Potřebuju se do filmu zamilovat“ – Cinema 10/2001, s. 79)

Originálny názov Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain
Réžia Jean-Pierre Jeunet
Scenár Guillaume Laurant, Jean-Pierre Jeunet
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Yann Tiersen
Strih: Hervé Schneid
Hrajú: Audrey Tautou (Amélie Poulain), Mathieu Kassovitz (Nino Quincampoix), Rufus (Raphaël Poulain), Lorella Cravotta (Amandine Poulain), Serge Merlin (Raymond Dufayel), Jamel Debbouze (Lucien), Clotilde Mollet (Gina), Claurie Maurier (Madame Suzanne), Isabelle Nanty (Georgette), Dominique Pinon (Joseph) a ďalší
Krajina pôvodu: Francúzsko
Rok výroby: 2001
Minutáž: 119 min.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 1

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.