BIG LEBOWSKI

the-big-lebowski poster
big lebowski

Ethan Coen, Joel Coen

110 min.

  • USA
  • V.Británia

1998

filmový klub Otáznik – kino Junior Levice
Vstupné: 1,5-€ na preukaz FK, 2,90-€ bez preukazu

PROJEKT 100

Jeffrey Lebowski je „típek“ – kráľ flákačov amerického západného pobrežia. Život mu plynie pohodovým tempom  a hlavnú úlohu v ňom zohrávajú jeho verní kamaráti Walter a Donny. Všetci traja zdieľajú  intenzívnu vášeň pre bowling a pre popíjanie kokteilu White Russian. Práca, či akékoľvek povinnosti v ich živote, naopak, nezohrávajú žiadnu úlohu. Županový status quo sa však jedného dňa predsalen radikálne zmení. Do bytu Lebowskeho sa vlámu dvaja mafiáni, namočia mu hlavu do záchodu a ešte mu aj pomočia  jeho obľúbený koberček. Tento zážitok v Lebowskom prebudí dovtedy nepoznanú aktivitu a náš hrdina sa dostáva do víru  udalostí. Už nič nebude ako predtým…

Bratia Coenovci začali nakrúcať Big Lebowski tesne po úspechu, ktorý zaznamenali s filmom Fargo (dva Oscary – Frances Mc-Dormand za hlavnú postavu a Coenovci za scenár). Základná synopsa a prvá verzia scenára však vznikli dávno predtým (ešte v období nakrúcania filmu Barton Fink, 1991). Coenovci čakali na vhodnú príležitosť, aby film dokončili. Pri písaní scenára sa inšpirovali niekoľkými žijúcimi excentrikmi na čele s Jeffom Dowdom, ktorý sa (pre podobnú výslovnosť svojho priezviska) nechal oslovovať „The Dude“ a ktorý sa spolu s Jeffom Bridgesom dostavil aj na premiéru filmu. Úspech ani tržby však neprišli hneď a na tiutul „kultový“ si Big Lebowski musel ešte počkať. Výsledné dielo sa však stalo zásadnou súčasťou filmového vzdelávania (dnešných tridsiatnikov). Mnohí začali pod vplyvom Jeffa Bridgesa, Johna Goodmana a Stevea Buscemiho hrať bowling  a keďže tento druh filmov nestárne, jeho opätovné uvedenie do kín môže mať podobný vplyv na diváka aj dnes.
Big Lebowski je z hľadiska množstva inšpirácií a priamych citáci najkomplexnejším a najkomplikovanejším dielom bratov Coenovcov. Predstavuje zakončenie pomyselnej coenovskej trilógie odkazujúcej na detektívne romány americkej drsnej školy. Predchádzali mu Zbytočná krutosť v štýle Jamesa M. Cainea a Millerova križovatka v štýle Dashiella Hammetta. Pre film Big Lebowski boli inšpiráciou detektívky Raymonda Chandlera. Lebowski je mierne netypickou reinkarnáciou osamelého a chladného chandlerovského hrdinu. Jeho postavenie je, tradične, na  začiatku natrvalo zničené a hrdina sa vydáva pátrať na vlastnú päsť, pri čom stretáva bohatú a bizarnú galériu ľudských typov…

Režisér

Ethan a Joel Coenovi patria k najzaujímavejším tvorcom súčasného Hollywoodu. Vynikajú dokonalou žánrovou pestrosťou, skvelou prácou s hercami a zručným postmoderným využívaním popkultúrnych narážok  a rôznych odkazov na staršie filmové diela. Ako jedni z mála hollywoodskych tvorcov získali Zlatú Palmu z MFF Cannes, Zlatý glóbus i Oscara. Joel David Coen sa narodil 29.11.1954 a Ethan Jesse Coen 21. septembra 1957. Počas vyše dvoch dekád spoločne napísali a režírovali množstvo úspešných filmov, od komédií – Braček, kde si?, Zmätky v Arizóne, Záskok. Cez nesentimentálne trilery – Millerova križovatka, Zbytočná krutosť, Muž, ktorý nebol, Táto krajina nie je pre starých. Až k filmom so zmiešanými žánrami – Barton Fink, Fargo, Big Lebowski, Po prečítaní spáľte a A Serious Man. Vo filmových kruhoch sú známi ako „dvojhlavý režisér“, pretože zdieľajú podobný umelecký pohľad a na každom filme sa podieľajú v úlohách scenáristov, režisérov, či producentov vždy spoločne.

O filme

  • Réžia: Ethan Coen, Joel Coen
  • Scenár: Ethan Coen, Joel Coen
  • Kamera: Roger Deakins
  • Strih: Ethan Coen a Joel  Coen, Tricia Cook
  • Hudba: Carter Burwell
  • Hrajú: Jeff Bridges,John Goodman, Steve Buscemi, David Huddlestone, Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, Tara Reid, Peter Stormare, John Turturro, atď.

Ocenenia

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 19

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.