Pavol Barabáš
52 min.
- Slovensko
2020
filmový klub Otáznik – kino Junior Levice
Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu…
Na najvyššej hore sveta Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta). Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl – bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupe nemôže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.
Naozaj sa juhozápadná stena Mount Everestu nedá vyliezť alpským štýlom? V roku 1988 štyria slovenskí horolezci, ktorí už vtedy patrili do svetovej horolezeckej špičky, nastúpili do tejto steny. Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších. Ich priatelia v základnom tábore ich však čakali márne. Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, čo na Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, ale nevrátili sa.
Vybrané ocenenia:
2020: Cena TV Noe – 18. Medzinárodný festival outdoorových filmov (60 miest v ČR a SR), Cena divákov – BBK Mendi Film Festival, Bilbao (Španielsko), Grand Prix – 28. Medzinárodný festival horských filmov Poprad, Grand Prix – 11. Echo Mountain Film Festival, Skopje (Macedónsko). Best Adventure – 14. Medzinárodný festival horských filmov SHH Ushuaia (Argentína), Grand Prix – 37. Medzinárodný horolezecký filmový festival, Teplice nad Metují (ČR), Cena Poľského horolezeckého klubu – Moc Gór (Sila hôr), Festival horských filmov, Zakopane (Poľsko).
Biografia režiséra:
Pavol Barabáš (1959)
Jeho pohľad na našu planétu je zachytený vo vyše 60 dokumentárnych filmoch. Sleduje v nich pôvodnú krajinu, jej estetiku, osobitosti i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom.
Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch Novej Guiney, cez absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde až po objavenie megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, s kmeňom Suri v Etiópii i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony sveta a zlanil dva najvyššie vodopády našej planéty.
Verný je však prostrediu, ktoré ho formovalo. Vzťah k Vysokým Tatrám zachytil v mnohých filmoch. Za svoje filmy dostal množstvo ocenení po celom svete. Tú najvzácnejšiu cenu GRAND PRIX mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta. On si však najviac váži národnú cenu Slnko v sieti, Krištáľové krídlo, OTO a sošku Igric za najlepší dokumentárny film.
Filmografia (výber): 2020: Everest – najťažšia cesta; Salto je kráľ 2019: Svetozár Stračina 2018: Tieň jaguára 2017: Vábenie výšok 2016: Sloboda pod nákladom;2015: Suri 2014: Žiť pre vášeň 2013: Stopy na hrebeni 2011-2013: Príbehy tatranských štítov (5×30 min.) 2011: Pygmejovia – Deti džungle; Trou de Fer – Železná diera 2010: Mongolsko – V tieni Džingischána 2008: Bhután – Hľadanie šťastia 2008: Carstensz – Siedma hora 2007: Neznáma Antarktída; Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase; Tepuy – Cesta do stredu Zeme 2005: Pururambo 2004: Amazonia Vertical 2002: Omo – Cesta do praveku 2000: Tajomné Mamberamo 1998: 118 dní v zajatí ľadu.
PÍŠU NA IMDB
- Réžia: Pavol Barabáš
Námet:: Marek Ťapák
Scenár: Pavol Barabáš
Kamera: Pabol Barabáš, Martin Barabáš, Štefan Bučka, Maroš Lukáč, Jan Strítežský, zábery z vrcholu Everestu Pavol Bém
Hudba: Martin Barabáš
Strih: Pavol Barabáš,Robert Karovič
Účinkujú: Chris Bonington, Ivan Fiala, Peter Habeler,Peter Hámor,Marek Holeček,Milan Skladaný