Fish Tank

Fish_Tank_poster
Fish Tank

Druhý film britskej režisérky Andrey Arnold si v roku 2009 vyslúžil Cenu poroty na festivale v Cannes a doma získal Cenu BAFTA za najlepší britský film roka. Emóciami nabité dielo otvára otlčené dvere malého bytu na anglickom sídlisku s jeho brutálnym realizmom. Autorka totiž sama vyrástla v jednom z milióna sociálnych bytov, tzv. council estates, ktoré sú inšpiráciou pre jej nekomentujúce „kapitalistické“ sociálne drámy.

Druhá celovečerná snímka britskej režisérky a scenáristky Andrey Arnoldovej vyhráva na filmových prehliadkach doslova po celém svete. Vyslúžila si Cenu poroty na festivale v Cannes 2009 a ostrovní publicisti ju označujú za najlepší britský film roku.

Emóciami pod kobercom nadupané dielko otvára otlčené dvere malého bytu na anglickom sídlisku, do jeho lakonicky brutálneho realizmu. 48-ročná autorka totiž sama vyrástla v jednom z miliónov sociálnych bytov – „council estates“, ktorých spoločné pavlače, tenké steny a betónové záhrady prinášajú inšpiráciu pre ich nekomentujúce „kapitalistické“ sociálne drámy.

Pôdorysom Miinho života je obrovský vztýčený prostredník smerom ku všetkým. Línia rozprávania sa krúti okolo zlomu, kedy se do rodiny infiltruje matkin nový priateľ Connor (Michael Fassbender), ktorý je milý, sexy a starostlivý. Pre Miu perzonifikuje prvú túžbu, hmatateľné sexuálne napätie i otčimovský pseudorešpekt. Dievčina sa preto radšej odprace do blízkeho holobytu, kde se upokojuje hip-hopovým tancom.

Rodinná idylka, prezentovaná teplou večerou, sexuálne ukojenou matkou a výletom k chovnému rybníku je od počiatku určená ku katastrofe. Zrútenie prináša ešte horšie následky ako deštrukciu pocitu spolupatričnosti. Mii hrozí horšia vec ako deflorácia a to demonštrácia vlastnej bezradnosti, ktorú se snažila po celý čas ukrývať.

Andrea Arnoldová, nar. 5. apríl 1961, Dartford, Kent, Anglicko
Rodáčka z Kentu, dnes známa ako dvorná portrétistka ostrovnej každodennosti, začínala ako tanečnica a moderátorka detskej rannej šou pod názvom No. 73, ktorú naživo vysielala v rokoch 1982-88. V dvadsiatich rokoch opustila televíznu produkciu a odišla študovať film do Los Angeles. Po návrate domov začala pripravovať prvé krátke snímky a zároveň si drilovať rukopis ako autorka televíznych programov z divočiny. Jej desaťminútový filmový debut Mlieko vybrali do Týždňa kritiky na festivale v Cannes a rovnakého úspechu sa dočkal aj jej druhý kratký film Pes.
Volná trilógia – Mlieko, Pes – vyvrcholila Osou, ktorej akčne nakrútený sociálny realizmus a majstrovská scenáristická skratka vyniesly Arnoldovej s mnohými cenami na mezinárodných festivalech aj Oskara. Prvý celovečerný film Red Road nakrútila pod hlavičkou projektu Advanced Party, ktorého princípom sú traja režiséři, tri scenáre, rovnaké postavy a Glasgow. Z tejto trilógie zatiaľ dokončila film len Arnoldová a odniesla si Cenu poroty z Cannes. Túžba po maximálnej autentickosti je režisérkinou ochrannou známkou. Vždy stavia do kontrastu bezprostredné zachytenie pohybu (a z neho vyplývajúceho pocitu voľnosti) a klaustrofobickú blízkosť, ktorú zabezpečuje tesné spojenie herca a kamery. Odmieta vo svojej filmovej reči obžalobu rodiny ako nefunkčnej hodnoty v postmodernej spoločnosti a konštatuje, že generácia povojnových rodičov je jednoducho preč aj s ich rebríčkami hodnôt.

Filmografia:
Milk (1998), Dog (Pes, 2001), Wasp (Vosa, 2003), Red Road (Red Road, 2006), Fish Tank (Fish Tank, 2009)

O filme

  • Réžia: Andrea Arnold
  • Scenár: Andrea Arnold
  • Kamera: Robbie Ryan
  • Strih: Nicolas Chaudeurge
  • Hudba: Liz Gallacher
  • Hrajú: Katie Jarvis (Mia), Michael Fassbender (Connor), Kierston Wareing (Joanne), Rebecca Griffiths (Tyler), Harry Treadaway (Billy), Sydney Mary Nash (Keira), Grant Wild (Keeleyin otec), Sarah Bayesová (Keeley), Charlotte Collins, Kirsty Smith, Chelsea Chase, Brooke Hobby (tanečnice) a ďalší)

Ocenenia

Cena poroty ex aequo – MFF Cannes 2009 Zvláštna cena poroty, Zlatá plaketa pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (M. Fassbender) – MFF Chicagu 2009 najlepší britský film – Ceny BAFTA najlepšia réžia (A. Arnold), najsľubnejší začiatočník (K. Jarvis) – Britské nezávislé filmové ceny nominácie na Európske filmové ceny 2009 za najlepší film, herečku a réžiu.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 6

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.