ĽUDIA KRVI

„Púšť rastie: Beda tomu, kto v sebe skrýva púšť.“ (Friedrich Nietzsche)

Filmová dráma o našej prítomnosti. Otto Hille, hlavný hrdina príbehu, je najatý, aby zaviedol starého Švarca do krajiny predkov. Starec by rád prešiel bolestným očistcom k zmiereniu s tým, čo celý život skrýval. Otto sa vďaka tejto ceste vracia do rozpadnutej nemeckej dediny Vitín. Miesta, ktoré je stredobodom celého príbehu. Tu sa tiež stretáva s prízrakom svojho starého otca Otfrieda. Prepadá sa do roku 1945 a stáva sa svedkom udalostí, ktoré sú príčinou jeho nočných môr a desov. Minulosť je kľúčom k prítomnosti.
Biografia režiséra
Miroslav Bambušek (1975) je dramatik, divadelný a filmový režisér. Je autorom vyše štyridsiatich divadelných hier, dvoch operných libriet a filmových scenárov. Dlhodobo sa venuje projektom, ktoré vnímajú kultúru ako platformu pre politické a sociálne reflexie. V tomto zmysle v minulosti pôsobil napr. v Národnom divadle v Prahe, v Divadle Na zábradlí, v HaDivadle či Studiu Hrdinů. Zameriava sa však i na realizácie svojich projektov v nedivadelných, najmä industriálnych priestoroch spojených s pamäťou konkrétnych udalostí (sem patria napr. dlhodobé projekty Perzekuce.cz či Cesty energie). Za svoje projekty získal množstvo domácich ocenení: Ceny Alfréda Radoka, Ceny Divadelních novin atď. Jeho film Jan Hus – mše za tři mrtvé muže získal Cenu Andreja Stankoviča.
Filmy (ako režisér) – 2008: Efekt přihlížejícího (TV film); 2009: Jan Hus – mše za tři mrtvé muže – dokumentárny film; 2012: KKK (spoluréžia Jan Daňhel, Martin Ježek) – dokumentárny film; 2021: Ľudia krvi (Lidi krve) – hraný film.
O filme
Film Ľudia krvi vznikal šesť rokov. Dokončený bol v máji 2021. Nakrúcal sa v severných a v západných Čechách, na južnej Morave, v Poľsku a na Azorských ostrovoch. Digitálny záznam doplňovala ručná kľuková 35mm kamera.
„Film sa zaoberá vecami a udalosťami, ktoré nechceme počuť a ktoré zámerne odsúvame na okraj, pretože je ťažké s nimi žiť. A toto odsúvanie rodí mentálnu chorobu, nezáujem, ľahostajnosť, ktorá sa rozmanito prejavuje v našej prítomnosti tým, ako ľudia myslia, ako sa rozhodujú, ako sa správajú, ako volia. A tak žijeme vo svete, ktorý je plný otázok, na ktoré nechceme hľadať odpovede, pretože sú nepríjemné, náročné. A tým si vytvárame „mentálne Sudety“. Čiernu dieru, o ktorej sa radšej domnievame, že v nej a za ňou nič nie je. „Mentálne Sudety“ sú priepasť, ktorú sme zdedili po svojich predkoch. Naša generácia ju nemá chcieť odovzdávať svojim potomkom,” povedal režisér Miroslav Bambušek pre web Českej televízie.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 2

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.