Grímur Hákonarson
92 min.
- Island
- Dánsko
- Francúzsko
- Nemecko
2019
filmový klub Otáznik – kino Junior Levice
Vstupné 3,-€ a 5,-€ bez preukazu FK
Po smrti manžela sa farmárka Inga rozhodne začať nový život podľa vlastných predstáv a pustí sa do boja proti korupcii a nespravodlivosti v jej komunite na severe Islandu. Dráma od režiséra slávnych Baranov Grímura Hákonarsona.
Mlčanlivá Inga vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu. Vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu niekoľkých dní o manžela, o väčšinu životných istôt a ocitá sa až po uši v dlhoch. Jej nešťastie z veľkej časti spôsobilo chamtivé farmárske družstvo, ktorého vedenie kvôli zisku šikanuje miestnych chovateľov. Keď ale zaženie do kúta doteraz nenápadnú ženu, narazí na tvrdý odpor. Inga už nemá čo stratiť a vydáva sa do boja. Bez strachu a plná odhodlania využíva všetky dostupné zbrane – ostré príspevky na Facebooku, mlieko i zásoby hnoja. Príbeh o silnej a tvrdohlavej žene sa odohráva v kulisách prekrásnej islandskej krajiny a je pretkaný jemnou severskou absurditou.
Biografia režiséra:
Grímur Hákonarson (1977, Island)
Tento úspešný islandský režisér a scenárista absolvoval v roku 2004 jednoročný program na pražskej FAMU. Jeho absolventský film Slávek the Shit o správcovi verejných záchodov vybrali v roku 2005 do sekcie študentských filmov Cinefoundation filmového festivalu v Cannes. Následne sa premietal na ďalších festivaloch a získal 12 ocenení vrátane Strieborného Huga na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu.
Jeho ďalší krátky film Wrestling mal premiéru na filmovom festivale v Locarne v roku 2007. Z festivalov po celom svete si priviezol 25 ocenení a zaradil sa medzi najúspešnejšie islandské krátke filmy. Jeho celovečerným debutom bola komédia Sumarlandið (Ríša leta, 2010). Nasledujúci Barani (2015) vyhrali sekciu Un Certain Regard v Cannes a získali viac než 30 ďalších medzinárodných ocenení a 11 cien Islandskej filmovej akadémie. Ďaleko od Reykjavíku je jeho tretí celovečerný film. Filmy – 1993: Limir á lausu I, Limir á lausu II; 1994: Atvinnuleysinginn (Nezamestnaný); 1995: Klósettmenning (WC kultúra); 1996: Helgarferð til Auschwitz (Víkendový výlet do Osvienčimu); 1997: Oiko Logos; 1998: Efnisleg ást (Materialistická láska) – všetky krátkometrážne; 2002: Varði Goes Europe (Vardi dobýja Európu) – dokumentárny;
2004: Slávek the Shit – študentský; Síðustu orð Hreggviðs (Hreggvidsove posledné slová) – krátkometrážny; 2007: Bræðrabylta (Wrestling) – krátkometrážny; 2010: Sumarlandið (Ríša leta); 2012: Hreint hjarta (Čisté srdce) – dokumentárny; 2013: Hvellur (Farmári od rieky Laxá) – dokumentárny; 2015: Barani (Hrútar); 2018: Litla Moskva (Malá Moskva) – stredometrážny dokument; 2019: Ďaleko od Reykjavíku (Héraðið).
Slovo režsiéra:
V Baranoch som sledoval dvoch bratov, ktorí sa navzájom odcudzili (napriek tomu, že žili na susediacich ovčích farmách a obaja bojovali o prežitie svojich stád). Bol to príbeh o rodine, zatiaľ čo Ďaleko od Reykjavíku je viac o spoločnosti. Cez konkrétnu ženu Ingu, ktorá prišla o manžela a zatiaľ čo prechádza jednotlivými štádiami trúchlenia, rozhodne sa bojovať proti skorumpovanému establishmentu vykorisťujúcemu ju a jej komunitu, ukazuje politickú realitu jedného veľmi špecifického regiónu. Na severozápade Islandu je oblasť nazývaná Skagafjörður. A práve tam existuje posledné fungujúce družstvo v krajine. Vzniklo počas hnutia v 19. storočí, ale všetky ostatné podobné iniciatívy v 90. rokoch minulého storočia skrachovali. Okrem tejto jedinej, ktorej sa nejako podarilo prežiť. Patrí mu skoro všetko –
dokonca i jediné miestne noviny. Tým, ako drží všetko vo svojich mocných chápadlách ako nejaká obrovská chobotnica, tak trošku pripomína všetky tie uzavreté spoločnosti ako napríklad Sovietsky zväz. Povedal by som, že tento film je súčasne aj o islandskej spoločnosti ako takej. Sme malí, a preto máme sklon k monopolom. Kontrolu a vplyv má len pár ľudí a ostatní sú vykorisťovaní.
PÍŠU NA IMDB
- Réžia: Grímur Hákonarson
Scenár Grímur Hákonarson
Kamera: Mart Taniel
Hudba: Valgeir Sigurðsson
Strih: Kristján Loðmfjörð
Hrajú: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigurður
Sigurjónsson, Hinrik Ólafsson, Hannes Óli Ágústsson