Fascinujúci dokumentárny dvoj-portrét jedného veľmi nepravdepodobného ľudského vzťahu.
Mladá česká umelkyňa Barbora Kysilková žijúca v Osle je zúfalá z krádeže dvoch svojich obrazov. Na súde osloví ich zlodeja a požiada ho, aby jej stál modelom pre portrét. Postupne sa začne vytvárať zvláštny, ťažko uveriteľný vzťah a súčasne vzniká neoddeliteľné puto, ktoré tieto ľudské bytosti spojí navždy.
Pôvodne krátky dokument o jednej lúpeži sa premenil na mnoho-vrstevnatý príbeh o kreatívnom procese, meandroch ľudských vzťahov, možnosti dostať druhú šancu a zmysle života ako takého. Maliarka a zlodej dávajú jeden druhému nahliadnuť do tienistých zákutí svojej minulosti. Film ukazuje udalosti striedavo z dvojitej perspektívy, pričom k niektorým sa vracia spätne, aby ich prerozprával očami toho druhého.
Tento výnimočný dokument nadchol festivaly, kritikov i divákov na celom svete.
Biografia režiséra:
Benjamin Ree (*10. 7. 1989, Oslo, Nórsko) vyštudoval žurnalistiku v Osle a začal pracovať ako novinár pre Reuters a spolupracovať s BBC. Po niekoľkých rokoch sa začal venovať nakrúcaniu krátkometrážnych dokumentov. Jeho Snívanie o orlovi skalnom malo svetovú premiéru na prestížnom festivale IDFA v Amsterdame. Jeho celovečerný debut Magnus (2016), portrét najlepšieho šachistu na svete, Nóra Magnusa Carlsena, uviedli na festivale Tribeca a bol predaný do distribúcie v 64 krajinách. Maliarka a zlodej, Reeov druhý celovečerný film získal Zvláštnu cenu poroty na festivale Sundance a takmer tucet ďalších ocenení.
Filmy (všetko dokumentárne) – 2012: Drømmen om kongeørnen (Snívanie o orlovi skalnom) – krátkometrážny; 2014: When Ailin kissed Lars (Keď Ailin pobozkala Larsa) – krátkometrážny; 2016: Magnus; 2020: Maliarka a zlodej (Kunstneren og tyven).
Z rozhovoru s režisérom:
Tvoj film rozpráva o mnohých veciach. Ktorá téma v tebe najviac zarezonovala?
Myslím, že jedna z kľúčových scén filmu je, keď sa Karl-Bertil po prvý raz uvidí na maliarskom plátne. To je definujúci moment celého filmu, ktorý tiež reflektuje jeho tému. Snažil som sa skúmať, čo všetko sme my ľudia schopní urobiť pre to, aby nás „bolo vidieť“, aby nás niekto ocenil. A čo nás stojí pomáhať druhým.
Ako si sa k tomu príbehu vlastne dostal?
Vždy ma fascinovali krádeže umeleckých diel. Na jednej strane umelecký priemysel s vysokým sociálnym statusom, na druhej zlodeji z „nižších tried“. Tento kontrast vyvoláva otázky, ktoré ma zaujímajú. Čo sú títo zlodeji vlastne zač? Ako si vyberajú obrazy? Robia to pre peniaze, alebo zo skutočnej lásky k umeniu? Takže som si googloval krádeže umeleckých diel, veľa som čítal, stretával som sa so zlodejmi umenia, ale nič z toho nestálo za nakrútenie.
Potom sa ale na titulných stránkach nórskych novín objavil príbeh krádeže dvoch najcennejších Barboriných obrazov z galérie v Osle a ja som ju okamžite skontaktoval. V tom čase sa už so zlodejom stretla a ja som mal možnosť začať ich nakrúcať po ich štvrtom stretnutí. Dostal som sa k nim teda veľmi skoro, čo bolo zásadné, pretože som tak mal možnosť zachytiť ich rozvíjajúce sa priateľstvo.
Vybrané ocenenia:
2020: Sundance Film Festival – Zvláštna cena poroty za kreatívne rozprávanie v sekcii Svetový dokument; BFI London Film Festival – Cena divákov za najlepší celovečerný dokument; MFF Hongkong – Zlatý Ohnivák za najlepší dokument.
Réžia: Benjamin Ree
Kamera: Benjamin Ree, Kristoffer Kumar
Hudba: Uno Helmersson
Strih: Robert Stengård
Účinkujú: Barbora Kysilková, Karl-Bertil Nordland a ďalší