REDAKCIA

o 19:00 hod. filmový klub Otáznik_kino Junior Levice.
Vstupné 4,-€ s preukazom fk a 6,-€ bez preukazu fk.

Po tom, ako les zachváti požiar, mladý vedec sa rozhodne stať novinárom, aby odhalil pravdu skrytú za plameňmi. Smutná tragikomédia s prvkami čierneho humoru odohrávajúca sa na juhu Ukrajiny šesť mesiacov pred inváziou.

Originálny názov: Redakcia (Редакція)
Tvorcovia:
Réžia: Roman Bondarčuk
Scenár: Alla Ťuťunnyk, Roman Bondarčuk, Daria Averčenko
Hudba: Anton Bajbakov
Strih: Viktor Onysko, Nikon Romančenko
Hrajú: Dmytro Bagnenko (Jura), Žanna Ozirna (Lera), Rymma Ziubina (matka), Andrij Kiriľčuk (Ruslan), Olexandr Šmaľ (Michajlo), Vasiľ Kucharskyj (včelár), Maxim Kuročkin (šéfredaktor Pektoralu), Olexandr Gannočenko (šéfredaktor Pravdy stepi) a ďalší
Krajina pôvodu: Ukrajina, Nemecko, Slovensko, Česko
Rok výroby: 2024
Minutáž: 127 min.
Jazyková verzia: ukrajinsky a anglicky so slovenskými titulkami
Žáner: dráma
Odporúčaná prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 18 rokov

Príbeh biológa Juru sa odohráva na juhu Ukrajiny v atmosfére približujúcej sa vojny. V lese, kde sa venuje výskumu svišťov, je svedkom požiaru, ktorý zakladá skupina mužov. S fotografiami dokazujúcimi, že ide o zločin, sa snaží presvedčiť šéfredaktora novín Pravda stepi, aby jeho investigatívny článok uverejnil. Je však pred voľbami primátora a zdá sa, že horiaci les na obzore nikoho nezaujíma. Politická strana Bez hraníc sa činí, s veľkými rečami a slávou organizuje otvorenie plynovodu, aj keď bez potrubia. V dedine pritom už plyn dávno majú. Nechceli čakať a položili si potrubie sami. Jura ako redakčný fotograf všetko zaznamenáva. Šéfredaktor nie je spokojný, lebo politici si uňho zaplatili reklamu a aktívneho investigatívca nepotrebuje. „Kedy na Ukrajine prestane chaos a kedy sa skončí vojna?“, pýta sa včelára na kraji slnečnicového poľa. V tejto smutnej tragikomédii s prvkami čierneho humoru sa hrá o veľa.
Poznámka: Film je venovaný Viktorovi Onyskovi, strihačovi tohto filmu, vojakovidobrovoľníkovi a hrdinovi, ktorý padol v boji proti ruským okupantom za slobodu Ukrajiny 30. decembra 2022.
Biografia režiséra:
Roman Bondarčuk (14. 1. 1982, Cherson, Ukrajina) – študoval na Kyjevskej národnej univerzite pre divadlo, film a televíziu Karpenka-Karyho v ročníku Jurija Iljenka, zakladateľa tradície poetického ukrajinského filmu. Ako režisér dokumentárnych filmov spolupracoval s televíznymi kanálmi Arte a ZDF. Jeho hraný debut Vulkán (2018) mal premiéru na MFF Karlove Vary. Za dokument Ukrajinskí šerifovia (2015) získal na festivale IDFA v Amsterdame Zvláštnu cenu poroty a film bol ukrajinským kandidátom na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Film Redakcia (2024) mal premiéru na Berlinale v sekcii Forum.
Filmy – 2007: Radunicia (Poradca) – krátky hraný; 2009: Mms – krátky hraný; 2014: Ukrajina Evromaiodan. Chornovy montaž (Euromajdan: hrubý zostrih) – dokumentárny; 2015: Ukrajinski šerify (Ukrajinskí šerifovia) – dokumentárny; Dixieland – dokumentárny; 2018: Vulkan (Vulkán) hraný; 2021: Teofipoľ zustričae gostej (Teofil víta hostí) – dokumentárny; 2024: Redakcia (Redakcia) – hraný.
Režisér a producentka o filme
Pre mňa je film spôsob, ako objavovať svet. Vždy ma fascinoval a priťahoval juh Ukrajiny, ktorý nie je v literatúre ani vo filme príliš podrobne zobrazený; je to akási zóna nikoho medzi Krymom a pevninskou Ukrajinou. Tam som vyrastal, na juhu Ukrajiny, v Chersonskej oblasti. Moji rodičia boli v 90. rokoch novinári a byť novinárom v tomto období a v tejto oblasti bolo vskutku groteskné. Bol som svedkom absurdných situácií, v ktorých sa moji rodičia skrz ich prácu ocitali. Sledoval som, ako sa správy môžu vytvárať, vymýšľať. Vždy som túžil natočiť film o tomto mediálnom kolobehu v ukrajinských provinciách. Film Redakcia je metafora plná moderných mýtov a záhad, no zároveň zobrazuje skutočné udalosti, ktoré postihli skutočných ľudí. Tí, ktorí sa podieľali na jeho vzniku a účinkovali v ňom, majú hlboké spojenie s týmto miestom a minulosťou južnej Ukrajiny. Všetkých nejakým spôsobom zasiahla chaotická doba pred vojnou. Mnohé z miest, kde sme natáčali, už neexistujú. Boli zničené, zatopené alebo vypálené. Osudy mnohých ľudí z filmu sú dnes neznáme. Niektorí odišli z krajiny so svojimi rodinami, iní sa stali kolaborantmi a utiekli do Ruska. Ale väčšina sa rozhodla zostať a postaviť sa na odpor okupantom.
Tragikomický hraný film Redakcia režiséra Romana Bondarčuka zobrazuje svet v dvoch paralelných realitách, je to smutný príbeh o nedávnej realite na Ukrajine s prvkami riadneho čierneho humoru. Režisér tému pozná zblízka, sám vyrastal v novinárskej rodine a niekoľko rokov aj pracoval ako novinár v miestnych médiách. Jeho matka, bývalá novinárka, je tiež spoluscenáristkou filmu. Tento nadčasový príbeh o hľadaní pravdy zasadený do prostredia
Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny má v kontexte udalostí dnešnej doby aj v našej krajine nesmierne aktuálne posolstvo,“ opisuje film producentka Katarína Krnáčová z koprodukčnej spoločnosti Silverart. Audiovizuálny fond vyhlásil špeciálnu výzvu na pomoc ukrajinským filmárom ako reakciu na spoločnú iniciatívu z filmového festivalu v Cannes. „Chcela som akokoľvek prispieť a pomôcť. Keď prišla táto výzva na fonde, pridala som sa a požiadala o podporu na
dofinancovanie a dokončenie dvoch ukrajinských filmov, dokumentárneho filmu Oceľová rota a hraného filmu Redakcia, ktorý potreboval predovšetkým postprodukciu. Bol už viacmenej celý nakrútený, ale chýbala mu veľmi dôležitá záverečná scéna, ktorú už na juhu Ukrajiny nemohli natočiť. Som veľmi vďačná, že sme dostali podporu na oba filmy a mohli im tak pomôcť. Pre Redakciu sme teda hľadali na Slovensku miesto, ktoré by sa podobalo čo najviac ukrajinskej stepi. Nakoniec sme takú scenériu našli za Bratislavou smerom k Morave. Vybavili sme autobus pre filmový štáb a hercov z Ukrajiny a previezli ich na Slovensko, aby sme mohli túto scénu natočiť v úzkej spolupráci s početným slovenským štábom,“ spomína Krnáčová a dodáva, že to bolo veľmi ťažké, pretože niektorí členovia štábu aj herci už museli narukovať.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 3

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.