Pavol Barabáš
63 min.
- Slovensko
2020
filmový klub Otáznik – kino Junior Levice
Vstupné 3,-€ a 5,-€ bez preukazu FK
Dokument o partii priateľov, ktorí sa rozhodli zlaniť najvyššie vodopády sveta. Film o výpravách do neznáma a sile priateľstva.
Najvyššie vodopády sveta a ich zlaňovanie. Čo si pod tým predstaviť? Neskutočnú scenériu, adrenalínový zážitok alebo div sveta, ktorý bežný smrteľník nepresiahne? A predsa existuje partia kamarátov, fanatikov a bláznov, ktorá nepostihnuteľnú kategóriu ovláda takmer dokonale. Ich spoločnou výzvou je objaviť, dosiahnuť a splynúť s nespútanými vertikálnymi živlami. Cesta k nim predstavuje často výpravy do neznáma, kde ani najdôslednejšia príprava negarantuje tušený cieľ. Jedinou ich istotou je sila priateľstva, maximálna dôvera a cit spolupatričnosti. Bude to však stačiť na prejdenie najvyšších vodopádov sveta?
O filme: Režisér Pavol Barabáš vo filme Salto je kráľ vezme divákov zlaniť najvyššie vodopády sveta. Na ostrov Réunion v Indickom oceáne, kde sa po uvedení úspešného filmu Trou de Fer – Železná diera našiel ešte ťažší a vyšší vodopád ako Trou de Fer – Bras Magasin. Zostúpia v Dračích horách v Juhoafrickej republike vodopádom Tugela, ktorý by mal byť podľa meraní z roku 2016 najvyšším na svete. Na stolovej hore Ayuan Tepuy v Amazónii zlania dovtedy najvyšší vodopád Salto Angel. Nech polemiky o tom, ktorý vodopád je najvyšší na svete dopadnú akokoľvek, pre mňa je najdôležitejšie, čo som tam zažil s mojimi priateľmi. A keď sa ma niekto spýta, ktorý vodopád je pre mňa kráľom, tak potichu poviem “Salto je kráľ”, hovorí o svojich pocitoch Pavol Barabáš. (viac o filme a jednotlivých expedíciách sa dozviete v presskite k filmu Salto je kráľ)
Biografia režiséra: Pavol Barabáš (1959)
Jeho pohľad na našu planétu je zachytený vo vyše 60 dokumentárnych filmoch. Sleduje v nich pôvodnú krajinu, jej estetiku, osobitosti i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch Novej Guiney, cez absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde až po objavenie megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, s kmeňom Suri v Etiópii i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony sveta a zlanil dva najvyššie vodopády našej planéty. Verný je však prostrediu, ktoré ho formovalo. Vzťah k Vysokým Tatrám zachytil v mnohých filmoch. Za svoje filmy dostal množstvo ocenení po celom svete. Tú najvzácnejšiu cenu GRAND PRIX mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta. On si však najviac váži národnú cenu Slnko v sieti, Krištáľové krídlo, OTO a sošku Igric za najlepší dokumentárny film.
Filmografia (výber): 2020: Salto je kráľ; 2019: Svetozár Stračina; 2018: Tieň jaguára; 2017: Vábenie výšok; 2016: Sloboda pod nákladom; 2015: Suri; 2014: Žiť pre vášeň; 2013: Stopy na hrebeni; 2011-2013: Príbehy tatranských štítov (5×30 min.); 2011: Pygmejovia – Deti džungle; Trou de Fer – Železná diera; 2010: Mongolsko – V tieni Džingischána; 2008: Bhután – Hľadanie šťastia; 2008: Carstensz – Siedma hora; 2007: Neznáma Antarktída; Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase; Tepuy – Cesta do stredu Zeme; 2005: Pururambo; 2004: Amazonia Vertical; 2002: Omo – Cesta do praveku; 2000: Tajomné Mamberamo; 1998: 118 dní v zajatí ľadu.
PÍŠU NA ČSFD
- Réžia: Pavol Barabáš
Námet a scenár Pavol Barabáš
Kamera: Pavol Barabáš, Jaro Holeček, Becko Ondrejovič
Hudba: Martin Barabáš
Strih: Pavol Barabáš, Robo Karovič
Členovia expedícií: Pavol Barabáš, Natália Borecká, Miro Dušek, Jaro Holeček, Martin Chroumal, Tomáš Lukačovič, Oldřich Štos, Daniel Balaga, Pavol Černý, Peter Černý, Viktor Doletina, Jordanka Kordová, Juraj Lunter, Štefan Urban, Jaro Dutka a Becko Ondrejovič