Ken Loach
94min.
- V.Británia
2012
filmový klub Otáznik – kino Junior Levice
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu
Rok 1945 bol v britskej histórii kľúčovým letopočtom. Solidarita, vďaka ktorej Británia prežila druhú svetovú vojnu, a trpké spomienky na roky pred vojnou, priviedli ľudí k spoločným predstavám o lepšej budúcnosti. Režisér Ken Loach použil filmy z britských regionálnych a národných archívov a nahrávky dobových rozhovorov, aby vytvoril mnohovrstvový živý príbeh odohrávajúci sa na pozadí vtedajších spoločensko-politických udalostí. Spirit of 45 oslavuje výnimočné historické obdobie pospolitého ducha, ktorého dopad pretrval ešte mnoho rokov a ktorého stopy je možné znovuobjaviť dokonca aj dnes.
Režisér o filme: „Druhá svetová vojna bola azda najzásadnejší spoločný boj, ktorý naša krajina kedy zažila. Niektoré krajiny, ako napríklad Rusko, položili síce väčšie obete, no odhodlanie vybudovať lepší svet bolo všade rovnaké. Verili sme, že už nikdy nedovolíme, aby chudoba, nezamestnanosť a fašizmus znetvorili naše životy. Spoločne sme vojnu vyhrali, spoločne by sme mohli vyhrať aj mier. Keď sme mohli plánovať vedenie vojnových kampaní, prečo by sme nemohli plánovať výstavbu domov, budovanie zdravotnýchch stredísk, dopravného systému a vyrábať veci, ktoré sme potrebovli na budovanie (…) Nikto vtedy nemohol bohatnúť na úkor ostatných. Bola to vznešená idea, ktorú zdieľala väčšina. Taký bol duch roku 1945. Možno je načase dnes si ho opäť pripomenúť.“
“Loachov Spirit 45 možno niektorí príjmu s úsmevom, určite je však prijateľnejší ako “Spirit” 21.storočia, ktorým je paradoxná úspornosť, kde nachádzame peniaze na znárodnenie zlyhávajúcich bánk a udržiavame tým ducha toho, čo Milton Friedman označil za socializmus pre bohatých a voľný trh pre chudobných.” The Guardian
Režisér
KEN LOACH (nar. 1936, Nuneaton pri Coventri) je anglický filmový režisér známy svojimi radikálne ľavicovými postojmi. Počas vojny slúžil v letectve, študoval právo v Oxforde, ale školu opustil kvôli divadlu. Pracoval v BBC ako televízny režisér a v roku 1967 nakrútil svoj prvý film Úbohá krava. Svojim štýlom nadväzoval na hnutie Free Cinema, najmä na jeho prúd pod názvom “drezový realizmus” – Kitchen Sink Realism, ktorý sa zameriaval na všedný život chudobných ľudí. Za svoj vzor zvykne označovať Miloša Formana. V roku 1969 nakrútil Kes – adaptáciu románu Barryho Hinesa a v roku 1971 film Rodinný život. V období vlády Margaret Thatcherovej sa Loach ocitol v nemilosti a jeho dokument o štrajku baníkov (1985) Na čej si strane? dostal zákaz. V roku 1986 nakrútil úspešný film Fatherland o východonemeckých emigrantoch. Za film Riff-Raff (1991) o pracovných podmienkach stavebných robotníkov získal cenu pre najlepší európsky film roku. Ďalej nakrútil drámu zo života nezamestnaných Padajúce kamene (1993), historický film Zem a sloboda (1995) a Volám sa Joe (1998) o mužovi, ktorý sa zapletie s narkomafiou. Film Chlieb a ruže (2000) sa odohráva medzi hispánskymi prisťahovalcami do USA a boj za írsku nezávislosť zasa zobrazil v dráme Vietor v jačmeni (2006). Hľadá sa Eric (2009) je humornou poctou futbalovej legende Ericovi Cantonovi. Jeho zatiaľ posledný film uvedený v slovenskej distribúcii je komédia Anjelský podiel (2012). Loachove filmy získali množstvo festivalových ocenení (Cannes, Benátky, Berlín, atď) a tiež niekoľko britských cien BAFTA. V najúspešnejších Loachových filmoch sa záujem o sociálne otázky prelína s láskavým humorom.
O filme
- Réžia: Ken Loach
- Scenár: Ken Loach
- Kamera: Stephen Standen
- Strih: Jonathan Morris