O 19:00 hod. kino Junior Levice
Dva susedské klany a dva rôzne prístupy k životu i ku krajine. Čo sa stane, keď do napätých vzťahov dvoch dominantných otcov zasiahne láska vlastných detí? Najnovší film medzinárodne uznávaného českého režiséra Bohdana Slámu.
Súčasná česká dedina. Lány polí obklopujú malý statok, kde hospodári päťdesiatročný Josef so svojou ženou Evou a tromi deťmi. Josef sa snaží žiť alternatívne a vedie donkichotský boj proti miestnemu agropodniku. Trpí tým jeho rodina, svojim deťom zakazuje počítače, mobily aj internet, čo ťažko znáša predovšetkým šestnásťročná Žofka. Agropodnik patrí Viktorovi, ktorý ide v stopách svojho dominantného otca. Pôda je preňho len nástrojom na dosiahnutie zisku bez ohľadu na ekologické dopady a dlhodobú udržateľnosť. K Viktorovi prichádza na prázdniny jeho osemnásťročný syn Míra, ktorý po zvyšok roka žije s matkou v Prahe. Viktor by Míru rád zapojil do riadenia agrokombinátu, ale on to odmieta, pretože s otcovým prístupom nesúhlasí a sám sa identifikuje skôr s mladým protestným hnutím. Synova revolta stavia Viktora do novej situácie. Aj Josef sklamaný dôsledkami vlastných životných postojov má možnosť všeličo prehodnotiť. Nádej na uzdravenie na poli medziľudských vzťahov i vyprahnutej krajiny prinesie do života niekoľkých hrdinov až hraničná udalosť.
Zaujímavosti:
Kameramanom filmu je uznávaný Diviš Marek, ktorý so Slámom spolupracuje už od jeho absolventského filmu Akáty bílé a bol hlavným kameramanom všetkých režisérových celovečerných projektov. Sláma vyzdvihuje Divišov štýl nakrúcania, vďaka ktorému sa samotná krajina stáva jednou z postáv filmu. Dodáva, že vďaka farbe a formátu cinemascope „získava spojenie postáv s krajinou maximálnu hĺbku“. Sucho je už piatou spoluprácou českej produkčnej spoločnosti Negativ s Bohdanom Slámom. Hlavnými producentmi sú opäť Pavel Strnad a Petr Oukropec, rovnako ako pri filmoch Baba z ľadu, Štyri slnká, Venkovský učitel a Štěstí. Slovenským koproducentom je spoločnosť Artileria, ktorá spolupracovala i na filme Baba z ľadu.
Bohdan Sláma (29. 5. 1967, Opava) – patrí ku generácii českých filmárov, ktorí sa presadili nielen doma, ale získali i úspechy v zahraničí. Bohdan Sláma absolvoval stavebnú fakultu ČVUT a v roku 1996 pražskú FAMU – odbor réžie. Upozornil na seba už školským cvičením Zahrádka ráje, ktoré bolo v roku 2002 uvedené v distribúcii ako prvá poviedka filmu Radhošť. Jeho samostatný celovečerný debut Divoké včely, ktorý nadväzuje na poetiku československej novej vlny, začal svoju úspešnú festivalovú cestu na MFF Rotterdam. Jeho nasledujúci film Štěstí získal Hlavnú cenu Zlatú mušľu a Anna Geislerová Striebornú mušľu za najlepší ženský herecký výkon na 53. MFF San Sebastian a sedem Českých levov – najlepší film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia kamera, hlavný ženský herecký výkon (Tatiana Vilhelmová), vedľajší ženský herecký výkon (Anna Geislerová), hlavný mužský herecký výkon (Pavel Liška). Queer drámu Venkovský učitel vybrali do vedľajšieho programu MFF Benátky, Giornate degli Autori a film získal Cenu divákov na Filmovom festivale v Cottbuse, Českého leva za najlepší scenár (Bohdan Sláma) a pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe (Zuzana Bydžovská). Jeho štvrtý film Štyri slnká – príbeh o snahe nezrelého muža zachrániť rodinný život a zabrániť synovi, aby urobil rovnaké chyby ako on – mal premiéru na festivale Sundance a doma získal 12 nominácií na Českého leva vrátane ceny za najlepší film a cenu si odniesla Klára Melíšková za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Za Babu z ľadu získala Zuzana Kronerová Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, film získal 15 nominácií na Českého leva a získal sošky za najlepší film, réžiu, scenár, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuzana Kronerová), mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Pavel Nový) a ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Petra Špalková) a na Filmovom festivale Tribeca získal Bohdan Sláma Cenu poroty za scenár medzinárodného dlhometrážneho hraného filmu. Úspešný bol aj jeho predposledný film Krajina ve stínu, za ktorý získal kameraman Diviš Marek Cenu Asociácie českých kameramanov za kameramansky prínosné dielo a film 15 nominácií na Českého leva. Sošky získali Magdaléna Borová za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a Petra Špalková za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a ocenené boli aj scenár, strih, kostýmy a hudba. V súčasnosti režisér dokončuje historickú drámu Konec světa a pracuje na filme Švejk, ktorý by sa mal dostať do kín v roku 2025.
Filmy (ako režisér) – 1992: Štvanice – študentský film; 1994: Zahrádka ráje – študentský film; 1997: Akáty bílé – absolventský film; 2001: Divoké včely; 2001: Radhošť – poviedkový film (režiséri poviedok: Bohdan Sláma, Pavel Göbl, Tomáš Doruška); 2005: Štěstí; 2008: Venkovský učitel; 2012: Štyri slnká (Čtyři slunce); 2017: Baba z ľadu (Bába z ledu); 2020: Krajina ve stínu; 2024: Sucho; Konec světa.
Režisér o filme:
Pri písaní scenára som sa obával, že by sa môj príbeh mohol stať akousi ekologickou propagandou. Chcem čo najviac porozumieť obom stranám konfliktu. Chcem skúmať pravdu, a nie interpretovať svet podľa nejakej ideológie. Chcem, aby môj film kládol otázky s veľkou emocionálnou naliehavosťou; a chcem, aby Sucho viedlo k nádeji, ktorú vidím v existencii lásky a jej neustálom pestovaní.
Tvorcovia:
Réžia: Bohdan Sláma
Scenár Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek
Hudba: Jakub Kudláč
Strih: Jan Daňhel
Hrajú: Martin Pechlát (Josef), Magdaléna Borová (Eva), Marek Daniel (Viktor), Judit Pecháček (Miluška), Boleslav Polívka (Viktorov otec), Dorota Šlajerová (Žofka), Tomas Sean Pšenička (Míra) a ďalší
Krajina pôvodu: Česko/Nemecko/Slovensko
Rok výroby: 2024
Minutáž: 112 min.
Jazyková verzia: česky
Žáner: dráma